1. Ana Sayfa
 2. Köpek Cinsleri
 3. Dogo Arjantin Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Dogo Arjantin Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Dogo Arjantin Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Dogo Arjantin Özellikleri

Dogo arjantin köpek cinsi domuz avlarında veya daha büyük yabani hayvanların avlanılması için özel olarak üretilen köpek cinsidir.Domuz avını aşağıda bulunan dogo arjantin domuz avı adlı başlığımızda önemli olan özelliklerini açıklayacağız.Birçok köpek cinsinin melezlenmesiyle ortaya çıkan av köpeği cinsidir.Genellikle bakılma sebepleri arasında iyi bir avcı olması özelliği yatıyor.

Sahibine karşı oldukça sevgi besler ve oldukça arkadaşçıl bir yapısı bulunmaktadır.Fakat bu durum sahibinden başka kişiler veya diğer hayvan türlerine karşı aynı değildir.Oldukça saldırgan bir yapıya ulaşabilirler.Yavruyken diğer köpeklerle veya insanlarla sosyalleşmesi gerekmektedir.Eğer ki yavruyken bu sosyalleşme gerçekleşmezse büyüdüğü zaman çok zor olacaktır.

Dogo arjantin özellikleri

 • Sahibinden başka insanlarla veya diğer canlı türleriyle arkadaşlık yapabilme yetenekleri oldukça düşüktür.
 • Bütün zorlu hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.Havanın çok sıcak veya çok soğuk olması çokta önemli değildir.
 • İnsanları korumak veya avcılık yetenekleri yüksek olduğu için bu amaçlar üzerine üretilmişlerdir.
 • Bekçilik yetenekleri oldukça gelişmiş olduğu için bekçilik görevlerini hiçbir sorun çıkartmadan yerine getirirler.
 • Genellikle kötü amaçlı insanların dogo arjantin köpeklerini dövüştürmek için yetiştirmektedir.Avrupanın bazı bölgelerinde yetiştirilmesi ve üretimi yasaklanmıştır.
 • Oldukça saldırgan bir yapısı bulunduğu için apartman veya site gibi yerlerde bakılması önerilmez.Eğer apartmanda bakılacak bir köpek arıyorsanız apartmanda beslenebilecek köpekler yazımızı okuyabilirsiniz.Sakin ve saldırgan köpek arayanlara bu köpek cinsini önermiyoruz.
 • Bazı silahlı kuvvetler bu köpekleri koruma veya bekçilik için kullanmaktadır.
 • Kaslı ve güçlü bir vücut yapıları bulunmaktadır.

dogo arjantin

Dogo Arjantin Bakımı

Kısa tüy yapıları bulunduğu için sürekli olarak taranma durumu gerekmemektedir.Fakat tüylerinin düğümlendiğini düşündüğünüz zamanlarda tüylerini köpekler için özel üretilen köpek tarağıyla tarayabilirsiniz.Bazılarında tavuklara karşı alerji bulunmaktadır.Eğer ki tavuğa karşı alerjisi olduğunu düşünüyorsanız tavukla beslenmemesi önerilir.

İlginizi Çekebilir  Köpek Cinsleri Doberman Köpek Özellikleri ve Bakımı

Köpeğimizin kilosunu dengede tutmak için günlük besin değerlerine uygun mamalar seçmemiz gerekmektedir.Ayrıca düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekmektedir.

Evde bakılması pek fazla önerilmeyen bir köpek cinsidir.

Dogo Arjantin Nasıl Eğitilir ?

Bu köpek cinsinin eğitiminde sahibinin oldukça baskın yapıda olması gerekmektedir.Eğer ki üstünlüğün sizde olduğunu köpeğinize gösteremezseniz eğitim süreci oldukça zorlu geçecektir.Ama unutmayın ki eğitim sırasında köpeğinize şiddet uygulamayın.

Dogo Arjantin Domuz Avı

Güçlü kaslı bir yapısı olduğu ve birde üzerine avcılık özellikleri eklendiği için domuz avlarında kullanılmaktadırlar.Büyük vahşi hayvanların avlanma durumlarında kullanılmaktadırlar.

 

Dogo Arjantin yazımız burada bitmiş bulunmaktadır.Aklınıza takılan veya bizimle paylaşmak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum yap bölümünden paylaşabilirsiniz.Sitemizde bulunan diğer köpek cinsleri yazılarımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

 1. Dogo arjantin özellikleri ve bakımı hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz