1. Ana Sayfa
 2. Kedi
 3. Kedi Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilgiler

Kedi Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilgiler

Kedi Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilgiler

Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli ?

Kedi tuvalet eğitimi bu yazımızı okuduğunuz zaman sizin için basit bir eğitim olacaktır.Yavru kedimiz annesini izleyerek tuvalet eğitimini kendisi alabilir.Fakat bu tür bir imkanımız yoksa hazırladığımız rehber husus ile sizlere lüzumlu verileri vermiş olacağız.Kedi tuvalet eğitimi hakkında bilmeniz gerekenler.

 • Kedi tuvalet eğitimi için kum kabı alarak başlayabiliriz.İlk başlarda basit bir kap seçmemiz en uygun hareket olacaktır
 • Kabımızı aldıktan sonra kedimizin için kum almamız gerekmektedir.Her kumun farklı özellikleri bulunmaktadır.Hepsinin kendisine göre olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır.
 • Kum kabımıza kumu koyduktan sonra sıra bu kabı yerleştirmemiz gereken yere geldi.Kum yerini oldukça sessiz ve sakin bir belirmemiz önemlidir.
 • Kabı koyacağımız yeri iyi seçmemiz gerekmektedir.Kedimiz bu ilk defa göreceği yeri kendi yeri olarak belirleyecektir.
 • Kediler doğal yapıları gereği evinize geldiklerinde tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için kedi kumunun yerini arayacaklardır.
kedi tuvalet eğitimi
kedi tuvalet eğitimi

Kedimizi Artık Kumla Tanıştırma Sırası Geldi

 1. Kedimizi onu severek ve ürkütmeden kumun üzerine bırakmamız gerekir.
 2. Kedimizi bir süre kumun üzerinde bekletmemiz gerekmektedir.
 3. Kedimizi bir süre bekledikten sonra kendi yaşam alanına getirerek ona yemek verelim.
 4. Yemek yeme işlemi bittikten sonra tekrardan kedimizi kumun üstüne taşıyalım.
 5. Bu işlemleri kedimiz kumu kullana kadar sürekli olarak tekrarlamamız gerekmektedir.

İlk başlarda kedimizin bu bölgeyi öğrenmesi için kedi kumunun olduğu yerde bakımını gerçekleştirmemiz gerekmektedir.Çünkü yavru kedimizin evin bütün bölümlerini ilk başlarda ezberleyemez veya unutabilir.Bu yüzden ilk başlarda kedi kumunun olduğu bölümde bakmamız oldukça önemlidir.Bu odaya kediniz için gerekli olan her şeyi koyun.Hiçbir malzemesini bu dönemde eksik bırakmayın.Kedi kumunun temizliğine de oldukça önem verin.Çünkü kediniz pis bulduğu için bu bölgeye girmek istemeyebilir.Buda eğitim süresinin uzamasını anlamına gelebilir.Kedimizin artık tuvalet eğitimini aldığına inanıyorsak diğer odaların kapısını onun için açabilir veya yaşadığı odayı artık değiştirebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Yavru Kedileri 8 Adımda Besleme Yöntemleri
kedi tuvalet eğitimi
kedi tuvalet eğitimi

Dikkat Etmemiz Gerekenler

 • Mama ve su kaplarıyla kumu yakın bir noktaya koymamaya özen gösterin.
 • Eğer kedimiz başka bir bölgeye tuvaletini yaptıysa hemen orayı temizleyin ve kötü kokunun oradan gitmesini sağlayın.Kedimiz o kokuyu aldıkça tuvaletini oraya yapmak isteyebilir.
 • Birçok kedi kumunun olduğu söylemiştik.Kediniz için en iyisinin hangisini olduğu bulmak için diğer kedi kumlarını denemekten korkmayın.Sizinle aynı kedi cinsini besleyen kişilere hangi kedi kumlarını kullandıklarını sorabilirsiniz.

Kedi tuvalet eğitimi yazımız burada bitmiş bulunmaktadır.Diğer kedi yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.Kedi tuvalet eğitimi yazımız hakkında görüşlerinizi belirtmek için aşağıda bulunan yorum yaz özelliğini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap