1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Kediler Neden Tüy Döker ?

Kediler Neden Tüy Döker ?

Kediler Neden Tüy Döker ?

Kediler Neden Tüy Döker ?

Öncelikle kediler neden tüy döker bunu çok iyi bilmek gerekir. Çoğunlukla problemler beslenmesi veya diğer bazı problemler olabilir. Fakat tüy dökülmesi için hemen ilaç kullanmanıza gerek yoktur. En son tedavi olarak veteriner hekiminizin vereceği ilaç tedavisi uygulanabilir. Şimdi kedilerin tüy dökmesi ile ilgili probleme karşı ne yapmalıyız bunlara bakalım.

Dengeli Beslenme ve Kaliteli Mama

Kedilerin doğru ve vitaminli gıdalarla beslenmesi gerekir. Beslenme sırasında kedilere verilecek kalitesiz mama ve yemekler kedilerin tüy dökmesine sebep olmaktadır. Mamanın içerisinde bulunan besin değerlerinin çok yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple protein oranı %30 veya %40 olmalı, tahıl oranı düşük bir mama tercih edilmelidir.

Taze Su

Kedilerde su tüketimi çok önemlidir. Hem sağlıklı olması için hem de tüylerinin dökülmemesi için mutlaka suyunun taze olarak değiştirilmesi gerekir. Kedinizin tükettiği su miktarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Her gün günde 2 veya 3 kez kedinizin suyunu değiştirmeniz gerekir. Böylece derisi ve tüyleri daha sağlıklı olacak.

Hastalıklar

Kediniz rahatsız ise yine tüy dökebilir. Kedi rahatsızlıklarından bir tanesi de iç parazitlerdir. Mutlaka bir veterinere götürerek iç parazit tedavisi yaptırmalısınız. Ayrıca düzenli olarak kedinizi kontrole götürmeniz gerekir.

Furminatör

Haftada bir veya iki kez furminatör tarağı ile 10 veya 20 dakika kedinizin tüylerini tarayabilirsiniz. Kedilerin tüy dökme mevsimi geldiğinde, daha sık bu işlemi yapabilirsiniz. Kedinizde topaklanmış tüyler var ise mutlaka furminatör kullanmadan önce topakların temizlenmesi gerekir.

Furminatör tüyleri kesmiyor, dökülmek üzere olan gevşemiş tüyleri topluyor. Düzenli kullanımda tüy topaklaşması engelleniyor. Fazlalık olan tüyleri topladığı için kedinizin derisi nefes alıyor ve vücut ısısını dengeliyor.

Vitamin Takviyesi

Kedilerin tüy dökmemesi için mutlaka vitamin takviyesi yapılması gerekir. Yalnız kedinizde çok fazla tüy dökme problemi var ise mutlaka uzman bir veteriner hekime muayene edilmesi gerekir. Muayene sonucunda herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse, veteriner hekimin önereceği bir vitamin takviyesi yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Yavru Kedileri 8 Adımda Besleme Yöntemleri

Stres

Kedilerde, insanlar gibi duygu ve düşüncelere sahiptirler. İstemedikleri bir olay yaşadıklarında veya dış etkenlerden kaynaklı durumlardan strese girebilirler. Stres kaynaklı tüy dökümünün tedavisi zamanla ve dikkatle olmaktadır. Stres kaynağını bilmek ve bunun için önlem almak gerekir. Stres kaynağını anlamak için mutlaka iyi bir gözlemci olmanız gerekir.

Hormonal Değişiklikler

Kediler kızgınlık, çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde hormonal değişiklikler yaşadıkları için tüy dökebilirler. Bu dönemleri sona erdiğinde tüy dökülmesi yavaşlayacak ve zamanla duracaktır. Fakat tüy dökümü fazlalaşıyorsa en kısa zamanda veteriner bir hekime başvurmalısınız.

Bayat Mama ve Bozuk Gıda

Kedilerin sindirim sistemleri çok hassastır. Bu sebeple onlara mama verirken çok dikkatli olmak gerekir. Bu sebeple kedilere sofra yemeği veya bozuk gıdalar vermemek gerekir. Bu durum kedinizin çok fazla tüy dökmesine sebep olacaktır. Bu yüzden kesinlik bayat mama ve bozuk gıda yememesine dikkat etmelisiniz.

Mevsimsel Durumlar

Kediler çoğunlukla mevsimsel olarak da tüylerini dökerler. Evinizin bazı köşelerinde yumak yumak tüyler görüyorsanız, tüy dökümü mevsimsel bir durum olabilir. Fakat tüy dökümü uzun bir zaman aynı hızda devam ediyorsa mutlaka uzman veteriner bir hekime götürmelisiniz.

İlaç

İlaç tedavisi ile kedinizin tüy dökme problemini çözmek mümkündür. Uzman veteriner hekim tarafından muayene edildikten sonra tüy dökümünü azaltmak için bir kaç önerilen ilaç bulunuyor. Kediler için kullanılan ilaçları eczaneden kolaylıkla bulabilirsiniz. Düzenli olarak ilaç tedavisi uyguladığınız zaman kısa zamanda kedinizin tüy dökmesi azalacaktır.

 

Kediler neden tüy döker yazımız hakkında görüşlerinizi bildirmek için yorum yap özellliğini kullanabilirsiniz.

Ayrıda kediler neden tüy döker yazımızı sosyal medya hesaplarınız da paylaşabilirsiniz.

 

Kedi sayfamıza gitmek için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap