İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Kedilerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Kedilerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Kedilerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Kedilerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Yavru kedilerde daha fazla görülen göz çapaklanma problemi bazı durumlarda tehlikeli bir hal alabilir. Genel olarak kedilerde göz çapaklanması nedenleri yavru kediler için anne sütü eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Fakat kedilerde ilerleyen yaşlarda da göz çapaklanması görülebilir hatta bu çapaklanma durumu zamanla kedilerin gözlerini açamama problemine ve enfeksiyona neden olabilir.

Kedilerde göz çapaklanması nedenleri arasında tozlu ve mikroplu ortamda bulunma, soğuk hava şartlarına maruz kalma, rüzgârdan etkilenme, göz enfeksiyonu taşıma ve bazı göz hastalıklarının giderilememesi gibi durumlar yer almaktadır.

Kedilerde Göz Çapaklanmasında Göz Enfeksiyonlarının Etkileri

Kedilerde göz rahatsızlıkları köpeklere göre daha az seviyede görülmektedir. Fakat bazı kedilerde zamanla göz akıntısı ve gözlerde çapaklanma görülebilir. Bu durumun genellikle ana kaynağı bazı göz rahatsızlıkları olabilmektedir. Özellikle yavru kedilerde ortaya çıkan göz hastalıkları zamanla kendisini göz çapaklanmasına bırakarak, kedilerin görme durumunu etkilemektedir. Genellikle toz ve mikrop nedeniyle enfeksiyon kapan gözler, kendisini koruma amaçlı olarak çapak oluşumu yapabilirler. Bu durumda ilk olarak uzman bir hekimden yardım alınarak, öncelikle kedilerde oluşan göz hastalıklarına müdahale edilmelidir. Çünkü göz çapaklanmasının altında yatan ana neden çoğu kez enfeksiyonlu bir göz hastalığı olabilmektedir.

Kedilerde Göz Çapaklanması ve Tehlikeleri

Kedilerde göz çapaklanma durumu sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Özellikle yavru kedilerin gelişim dönemlerinde göz çapaklanması oldukça sık görülmektedir. Hatta yavru kediler çapak nedeniyle gözlerini açamayacak duruma gelmektedir. Her ırk ve yaş grubundaki kedinin maruz kalabileceği göz çapaklanması gerçekten ileri boyuttaysa oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Sabah saatlerinde ve uyku sonrasında kedilerde çapaklanma problemi görülebilir. Fakat, günün her saatinde çapaklanma görülüyor ve göz çevresinde sürekli akıntı durumu varsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Aksi halde kedilerde çapaklanma göz kayıplarına, görme sorununa ve bazı göz hastalıklarının oluşumuna da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kedi Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilgiler

Normal Göz Çapaklanmasına Müdahale

Kedilerde uyku sonrasında çapaklanma durumu görülebilir. Bu durum kediler için oldukça normal bir durumdur. Uyku sonrasında çapaklanma yaşayan göz kendiliğinden açılabileceği gibi bir müdahalede bulunmak isterseniz de ılık bir su ile ıslatılmış pamuk yardımıyla göz çapaklarını temizleyebilirsiniz. Eğer, çapaklanma gözü tamamen kapatmış ve akıntı halinde ise kesinlikle durumu ciddiye alarak bir uzman desteğine başvurmanız gerekmektedir.

Enfeksiyon Durumlarında Göz Çapaklanmasına Müdahale

Kedilerde sürekli bir göz çapaklanma durumu varsa ve akıntı şeklindeyse mutlaka tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir. Alacağınız uzman yardımı mutlaka gerekli muayene sonrasında belirlenecektir. Genel olarak göz çapaklanması ciddi bir enfeksiyon nedeni sonrasında oluşmuş ise çapak merhemleri kullanılmaktadır. Merhem kullanımında bir kulak çubuğu yardımı ile merhem kedilerde göz çevresine ve çapak oluşumunun üstüne uygulanmaktadır. Uzman hekimin önerdiği süre boyunca kullanılan merhem kısa süre sonra etkisini göstererek, çapaklanma ve akıntı durumunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Kedilerde Göz Akıntısı Nedenleri

Kedilerde sürekli olarak görülen göz akıntısı da zamanla çapak oluşumuna neden olur. Genellikle göz akıntısının ana nedeni hava koşullarıdır. Bazı kediler yaz ve bahar mevsimine alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Bu mevsimlerde kedilerde daha fazla göz akıntısı görülmektedir. Yine bazı göz hastalıkları da göz akıntısına neden olabilmektedir. Tıbbi açıdan kedilerde göz akıntısı epiphora adı ile bilinmektedir. Göz akıntısı hem gözü hem de göz çevresindeki tüyleri etkileyebilmektedir. Mevsimsel bir hastalık olabileceği gibi ciddi bir sorun haline de dönüşebilen göz akıntısı, gözyaşı mekanizmasında bir enfeksiyonun oluşması ya da göz çevresinin tahriş edilmesi nedeniyle oluşum göstermektedir.

Kedilerde Göz Çapaklanması Nedenleri Konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız.Kedilerde göz çapaklanmadı nedenleri hakkında görüşlerinizi diğer kullanıcılarla paylaşmak için yorum yap özelliğini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Yorum Yap