İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir ?

Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir ?

Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir ?

Kedilerde Obezite Nasıl Engellenir ?

Günümüzde obezite, insanlarda olduğu gibi kedilerde de çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda obezite veya aşırı zayıflığın yaşam süresini de kısalttığını ortaya koymuştur. Pek çok evcil hayvan sahibi ideal kilo konusunda doğru bilgiye sahip değildir. Şimdi kedilerde obeziteyi nasıl engelleyebilirsiniz? sorusunu inceleyelim.

Kedilerde Obezite Nasıl Teşhis Edilir?

Kedinin vücut ağırlığı, kilo alıp almadığı için kullanılır, kedinin ideal kabul edilen kilosu kedinin yaşının ve boyutuna bağlıdır. Kediler için kullanılan vücut kondisyon skoru çok sık kullanılan bir ölçektir. Obez bir kedide üzeri kalın bir yağ tabakası var ise kaburgalarını hissetmek oldukça zordur. Ayrıca tüm kemik çıkıntıları orta kalın bir yağ tabakası ile kaplanmıştır ve alt karında sarkan bir tümsek gözlemlenirken, bel görünmemektedir.

Obezite Gelişimine Etki Eden Fazla Kalori

Kedilerde kilo alımı fazla kalori alınması ile meydana gelmektedir. Kullanılmayan fazla enerji vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Çoğunlukla vücut, kullanılan ve alınan enerji arasında denge korumaya eğilim gösterir ve kendisini normal bir seviyede tutmaya çalışır. Fakat bazı faktörler bu noktayı dengede tutmayı zorlaştırır ve kedinin kilo almasını sağlar.

Kısırlaştırılmış Kedilerde Obezite Gelişimi

Kısırlaşmamış kediler daha fazla kilo alma eğilimi gösterirler. Bir kedi kısırlaştırıldığında metabolizması %20 oranında azalır. Bu sebeple kısırlaştırılmış kediler kilolarını dengede tutmak için diğer kısırlaşmamış kedilere göre daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Kısırlaştırılmamış kediler, çiftleşmek için gezinmeye daha fazla eğilim gösterirler. Kısırlaştırma ise kedilerdeki gezinme eğilimini azaltır ve fiziksel aktiviteleri çok düşüktür.

Kedinin Yaşı

Obezite ile ilişkilendiren başka bir etken ise yaş faktörüdür. Kediler 2 yaşına kadar obezite olmaları ihtimali oldukça düşüktür. Fakat bu ihtimal 2 veya 10 yaş aralığında obezite olma ihtimalleri yüksektir. Bunun en büyük sebebi yaşla birlikte azalan enerji ihtiyacıdır.

İlginizi Çekebilir  Köpekler ve Kediler Arasındaki Farklar

Beslenme

Yüksek kalorili ve çok lezzetli yiyeceklerle beslemek kediyi fazla yemek yeme alışkanlığına alıştıracaktır. Yüksek kalorili yiyeceklerin kontrolsüzce verilmesi ve çok sık verilmesi obezite olma yolunu kısaltacaktır. Bu sebeple yüksek kalorili yiyecekler vermemeye özen göstermeniz gerekir.

Kullanılan İlaçlar

Kedinizin kullandığı bazı ilaçlar iştah artışına veya metabolizma hızında azalmaya sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı kilo almak daha kolay hale gelecektir. Kilo almaya ilişkili ilaçlar, amilotinin ve siproheptidin içeren ilaçlardır.

Kedilerde Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde obezite tedavisi tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı egzersizler ve diyet ile yapılmaktadır. Fakat ileri derecede obezite tedavisinde cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bunun için en yakın veterinere giderek, kedinin fazla kilolarının hangi aşamada olduğunu, hangi egzersiz ve diyet programının uygulanması gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz.

Kedilerde Diyet Uygulaması

Kedilere diyet uygulandığı zaman metabolizmaları daha hızlı çalışacak ve yediklerini hızlı şekilde sindirecek şekilde dışarı atacaklardır. Kediler kilo kaybettiklerinde cilt ve tüy yapılarında değişiklikler meydana gelmektedir.

Kedilerde Egzersiz Uygulaması

Kedilerde, tıpkı insanlar gibi egzersize ihtiyaç duyarlar. Artan fiziksel aktiviteler sayesinde kedilerde iştahsızlık yapabilir. Fiziksel aktiviteler sayesinde uyku saatleri değişir ve arada bir huysuzluklar yapabilir. Fiziksel hareketler sayesinde kedi, kısa zamanda zayıflamaya başlayacaktır ve iştahında azalma olacaktır.

Kedinin Kilo Vermesi İçin Dikkat Edilecek Konular

Obezite kedinizin yanında yemek yememeye özen gösterin. Sevdiği yiyecekleri kedinize unutturmaya çalıştırın. Diyet döneminde kediniz verdiğiniz öğünler ile mutlaka doymayacaktır. Bu durumda kedinize sık sık fakat doyurucu olmayacak şekilde tadımlık ikramlar verin. Kedinizin acıktığını anladığınız zaman onun mutlaka dikkatini dağıtmalısınız. Normal zamanlarda verdiğiniz kilo aldırıcı yiyecekleri diyet zamanında kesinlikle vermeyin.

Kedilerde obezite nasıl engellenir yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.Sizlerde kedilerde obezite konusu hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Kedilerde obezite kedimizin sağlığı için önemli unsurlardan birisidir.O yüzden kedilerde obezite konusu hakkında dikkatli olmalıyız.

İlginizi Çekebilir  Kedi Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilgiler

Kedi cinsleri

Yorum Yap