1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

Evimize alarak hayatımıza da dahil ettiğimiz sevimli ev arkadaşlarımızın sağlığı ve mutluluğu da olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesidir. Onların sağlıklı ve mutlu olması evdeki herkesin huzuruna da katkı sağlayacağından dolayı bunu da bir sorumluluk olarak bilmek ve yerine getirmek gerekir. Beslenme şekillerinden, veteriner kontrollerine, yaralanmalarına kadar en başından en sonuna kadar yapılması gerekenler detaylıca bilinmelidir. En çok merak edilenlerin başında ise kedilerde yaralanmalarda yapılması gerekenler gelir. Bilinmesi hayat kurtaracak hatta kedinizin daha az acı çekmesine neden olacağından dolayı kesin şekilde detaylar öğrenilmelidir.

Kedilerde Yaralanmaların Bakımı Neden Önemlidir?

Bazen küçük işaretler bile kedinizin hayatını etkileyecek büyüklükte bir olayın engellenmesine neden olabilir. Bununla anlatılmak istenen ise dikkatli olmanın kedi beslemek için hayati bir özellik olduğudur. Kediniz aniden yürüyüşünü değiştirmiş veya yattığı yerden hareket etmeyen bir kedi haline gelmiş ise bazı şeyler ters gidiyor olabilir. Yaralanmadan sonra canı acıyan kediniz kendi kabuğuna çekilmiş de olabilir. Bunun için bu aşamada dikkatli olmak ve varsa yaralanmanın yerini tespit etmek önemlidir.

Yaralanmalar Neden Olabilir?

Yaralanmalar kedilerin doğal yapılarından dolayı oluşabilir. Kediler yapıları gereği atlamayı, zıplamayı ve hareket etmeyi seven hayvanlardır. Bundan kaynaklanan tırmıklanma, kanama, yaralanma olaylarına sıklıkla karşılaşılır. Özel bakımla kısa sürede kendilerine gelebildiklerinden dolayı endişeye kapılmadan ve yaranın enfeksiyon oluşturmasına olanak vermeden bakımını yapmak gerekir.

Enfeksiyon Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oluşan yaranın nerede olduğu kesin şekilde tespit edildikten sonra batan herhangi bir cismin olup olmadığına bakılmalıdır. Batan bir cisim olması halinde ise cisim çıkarılmadan yapılan tedavi bir işe yaramayacağından dolayı buna dikkat etmek gerekir. Cisim çıkarıldıktan sonra ise soğuk kompres yapılması önerilir. Yaranın bulunduğu kısımda var olan tüylerin kesilmesi de enfeksiyon riskini azaltacak bir başka konudur. Kanamanın süresi de kontrol edilmelidir. Kanamanın olduğu bölge tampon yardımı ile korunmalı ve kanama durdurulmaya çalışılmalıdır. Kanamalı yaralanmalar kedinizin canını yakacağından ve panikleteceğinden dolayı daha çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Kediniz nasıl yaralanmış olursa olsun sakinleştirmeden herhangi bir işlem yapmaya başlamamalısınız.

İlginizi Çekebilir  Kediler Ne Yer Hakkında Bilgiler

Kanama Olması Halinde

Kanamalı bir yaralanma olması halinde de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları bulunur. Hijyenik bir ortamda varsa cisim çıkarılmalı ve ardından temizlenmelidir. Kanama olması durumunda ise kanamanın süresine dikkat edilmelidir. Kanamanın 3 dakikadan fazla olması halinde veteriner hekimden destek alınmalıdır. Veteriner hekimin müdahale etmesi gereken bir konu olduğuna dair bir işaret olarak algılanmalıdır.

Baticon İle Temiz Hale Getirilmelidir

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de kedi yaralanmalarında Baticon tarzı çözeltilerin işe yarayıp yaramayacağıdır. Bu çözeltiler enfeksiyon kapmaması adına kedinizdeki yaralı bölgeye kullanılabilir. Bunun olumsuz bir etkisinin olması söz konusu olmayacaktır. Sürme işlemi sırasında kedinin canı yanabileceğinden dolayı sakin tutulmaya çalışılması yeni yaraların oluşmasına engel olacaktır. Sakinlik konusuna özellikle dikkat edilmelidir. Tedaviden sonra kedilerin hareketli yapıları yaranın olduğu bölgenin iyileşme aşamasını da zorlaştırabilir. Kabul bağlama evresinde de aynı şekilde kaşınacağından dolayı yaramaz bir kedinin iyileşme süresinde canı yanabilir. Hatta bu durum yeni yaraların açılmasına veya eskisinin kanamasına neden olabilir. Bundan dolayı kedinin tedaviden sonra korunması da iyileşmesinin bir parçası olarak değerlendirilmelidir. İyileşme aşamasının uzun sürmesi durumunda ise veterinerden görüş alınması yoluna gidilebilir. Çünkü uzun süreli yaralar kedinizin yorgun düşmesine veya yaranın sanılandan daha ciddi olmasına neden olabilir.

Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler konumuzun sonuna geldik.Sizde Kedilerde Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler konusunda görüşlerinizi belirtmek için yorum yap özelliğini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap