1. Ana Sayfa
  2. Köpek Bakımı
  3. Köpek Hastalıkları Hakkında Bilgi

Köpek Hastalıkları Hakkında Bilgi

Köpek Hastalıkları Hakkında Bilgi

Köpek Hastalıkları nedir bu yazımızda onunla ilgili bilgi vereceğiz.

Köpek Hastalıkları

Köpek Hastalıkları İsimleri

Kuduz

Köpeğimize virüs yoluyla bulaşan ve tedavisi olmayan bir köpek hastalıkları türüdür.Bu hastalıktan köpeğimizi korumak için bu virüse yakalanmadan gerekli olan aşıları yaptırmamız gerekmektedir.Bu hastalık köpeğimizden bize veya canlılara geçme ihtimali bulunmaktadır.Köpeğimiz 3 aylık olduktan sonra kuduz aşısını yaptırmamız gerekir ve her yıl düzenli olarak tekrardan yaptırmamız gerekir.Zaten köpeğimizin kuduz aşısının yapılması devlet yasaları gereğince zorunlu haldedir.

Distemper (Genç Köpek Hastalığı)

Bu hastalıkta da kuduzda olduğu gibi köpeğimizi hasta yapan şey bir virüstür.Köpeğimize bu hastalık solunum yoluyla bulaşır.Köpeğimiz 1.5 aylık olduğunda gerekli aşılarını yaptırmamız gerekmektedir.Yavru köpeklerde yeterli düzeyde anne sütü ile beslenmediyse görülebilir.Yetişkin köpeklere kuduz aşısında olduğu gibi her yıl düzenli olarak vurulması gerekmektedir.

Parvo

Köpeğimizin kanlı ishal olarak dışkısını yapması durumudur.Bu hastalıkta da distemper ve kuduzda olduğu gibi hastalığı yapan bir virüs türüdür.Ölümcül bir hastalıktır.Köpeğimize 1.5 aylık olduğu zaman gerekli aşılarını yaptırmamız gerekmektedir.

İç Parazit Türleri

Echinoccosis

Bu parazit türü köpeklerin dışkılarında bulunur.Bu parazitler insanlarla etkileşime girdiği zaman insanlarda kist oluşumuna sebep olmaktadır.Köpeklerimizi pişmemiş sakatatlarla beslememeli ve gerekli iç parazit aşılarını vurdurmamız gerekmektedir.

Giardia

Bu parazit türü echinoccosis gibi köpeklerin dışkılarından bulaşır.Toplu köpeklerin yaşadığı yerlerde görülme ihtimali yüksektir.Örnek olarak barınak diyebiliriz buna bu parazit türü köpeğimizin kilo almasını engeller ve zayıf kalmasını sağlar.

köpek hastalıkları
köpek hastalıkları

Köpeklerde Kulak Hastalıkları

Bu hastalıklara köpeğimizin genetiği yapısı veya dış etkenler sebep olabilir.Köpeğimizin kulağında herhangi bir sıkıntı olması durumunda örneğin denge kaybı tüy dökülmesi veya sürekli olarak kafasını sallaması buna işarettir.Böyle bir durumla karşılaşmamız durumunda köpeğimizi hemen veterinere getirip profesyonel yardım almamız köpeğin sağlığı için en etkili yollardan biri olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yeni Doğmuş Köpek Nasıl Beslenir

 Yavru Köpek Hastalıkları

Yukarıda belirttiğimiz bütün hastalıklar yavru köpeklerde de görülmesi muhtemel köpek hastalıkları kategorisindedir.Yavru köpeklerin dayanma gücü daha düşük olduğundan fark ettiğimiz an onları bir veterinere getirmemizde fayda vardır.

Hasta Köpek Ne Yer

Böyle durumlarda özel olarak üretilen hasta köpekler için mamalar ve gıda takviyeleri bulunmaktadır.

Evet köpek hastalıkları yazısı burada bitmiş bulunmaktadır.sahiplendirme sayfamıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer köpek bakımı yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aklınıza takılan veya konumuza eklemek istediğiniz bilgiler varsa lütfen yorum yap bölümünden yorumlarınızı biz hayvanseverlerle paylaşın.

Yorum Yap