1. Ana Sayfa
  2. Köpek
  3. Köpeklerin Ağzından Köpük Geliyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeklerin Ağzından Köpük Geliyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeklerin Ağzından Köpük Geliyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeklerin Ağzından Köpük geliyorsa Ne Yapmalısınız?

Evimizin dostu köpekler hayatımıza girdiğinden beri gerek sağlıkları gerekse sorumlulukları açısından bize emanet bir hal almaktadır. Onların sağlıkları yaşam kalitelerini doğrudan etkileyeceğinden dolayı da kesinlikle dikkat edilmesi ve gözlemlere önem verilmesi gerekir. Aksi halde geri dönüşü olmayan sorunlar oluşabileceğinden dolayı dostlarımızın hayatlarına kolaylık ve neşe katacak detaylar önem arz edecektir. Köpekler çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman hastalanabilirler. Belirtilere dikkat kesilerek dostlarımızın kısa sürede tedavi olmasına katkı sağlayabiliriz. Bilinen en kesin belirtilerden bir tanesi köpeklerin ağzından köpük gelmesidir. Köpeklerin ağzından köpük geliyorsa ne yapmalısınız? Sorusunun cevabı köpeğinizin sağlığı için fazlasıyla önemlidir.

Köpeklerin Ağzı Neden Köpürür?

Köpeklerin ağızlarının köpürmesi çoğu zaman basit nedenlere dayandırılmaktadır. Bazen ise ciddi durumların habercisi olabilir. Bu nedenleri bilmek ve köpeğimizin genel halinde değişiklik olup olmadığına bakmak gereken önemlerin alınmasında yardımcı olacaktır. Nedenleri gerekirse bir veteriner yardımı ile değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Köpeklerin Ciddi Olmayan Ağız Köpürme Nedenleri

Köpeklerin ciddi olmayan ağız köpürmesi nedenlerinden bir tanesi de aşırı heyecandır. Oynamayı sevdiği birini görmek heyecandan ağzının köpürmesine neden olabilir. Ek olarak dışarı çıkacağını fark eden köpek yine ağzını köpürterek heyecanını dışa vurmayı seçebilir. Koşup oynamayı çok seven köpekler de aynı şekilde hızlı nefes alıp vermekten dolayı ağızlarında salya veya köpük üretebilirler. Bu haller köpeklerde sıklıkla görüldüğünden ciddi anlamda tehlike oluşturan haller olarak algılanmamalıdır.

Ciddi Olan Ağız Köpürme Nedenleri

En ciddi köpek ağzı köpürme nedenlerinden birisi zehirlenmedir. Zehirlenen köpek herhangi bir şey yedikten sonra ağzından nedensiz şekilde köpükler gelmeye başlaması zehirlenme şüphesinin en belirgin işaretidir. Bu durumla karşı karşıya kalındığında hemen veterinere başvurulmalıdır. Kesinlikle zaman kaybetmemek gerekir. Bir diğer ciddi ağız köpürmesi nedeni ise solunum yolu rahatsızlığı şüphesidir Eğer köpürmenin yanı sıra halsizlik ve zor nefes alma gibi belirtiler de mevcutsa yine hemen veterinere başvurmak gerekir. Aksi durumda geri dönüşü zor olaylar ile karşılaşmak kaçınılmazdır.

İlginizi Çekebilir  Bahçede Köpek Bakımı Hakkında Bilgiler

Köpekten Beyaz Köpükler Gelince Ne Yapılmalıdır?

Köpeğinizin ağzından beyaz köpükler geldiğini fark ettiğinizde bahsedilen nedenlerden hangisinin bunu tetiklediğini bulmaya çalışınız. Nedeni bulmak nasıl hareket edeceğinizi bulmaya da yardım edecektir. Ciddi sayılmayan nedenlerden birisinin tetiklediğini düşündüğünüzde yine göz ardı etmeden ara ara gözlemlemeye devam etmeniz önerilir. Ciddi olmadığını düşündüğünüz bir neden olsa bile ilerisi için sorun olmaması nedeniyle gözlem her zaman yarar sağlar. Ciddi olan nedenlerden bir tanesi ile karşı karşıya olduğunuzu fark ettiğinizde ise hemen anlaşılır anlaşılmaz en yakın veterinere başvurmanız en doğrusudur. Çünkü vakit geçtikçe zehirlenme vakalarında geri dönüşü imkânsız sonuçlar ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle en doğrusu uzman görüşüne başvurmaktır. Köpürmeye eşlik eden belirtileri doktora söylemeyi unutmamak gerekir.

Köpeklerin Bakımı ve Sağlık İlişkisi

Köpeklerin bakımı doğrudan sağlıklarını etkilediklerinden dolayı en başta dikkat edilmesi gereken konu köpeğinizin beslenmesidir. Zehirlenme olaylarında sıklıkla göze çarpan beslenme dikkatsizliğidir. Bu sebep nedeniyle köpeklerin özellikle de yalnızken ciddi sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Olabildiğince yalnız bırakılmaması ve gözlemlenmesi sağlığını etkileyecek senaryoların önüne geçecektir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek de yine bir başka yoldur. Konuşma ve hangi sıkıntısı olduğunu anlatma yeteneği olmadığından köpeklerimizin dilinden en iyi anlayan kişiler olan veterinerler vasıtasıyla hayatlarını daha iyi sürdürmelerine katkı sağlamak mümkün hale geleceğinden kontroller atlanmamalıdır. Bu sayede köpeklerin sağlıklarına zarar gelme ihtimali basit şekilde önlenmiş olur.

Yorum Yap