1. Ana Sayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Sibirya Kurdu

Sibirya kurdu bütün herkesin bildiği sevimli bir köpek türüdür.Bir diğer biliniş şekli ise bu köpek cinsinin “Alaska Kurdu” olarak adlandırılır.Bu köpek cinsinin bu kadar bilinmesinin sebebi olarak soğuk bölgelerde ulaşım gibi önemli olaylarda kullanılması diyebiliriz.Soğuk ve karlı bölgelerde kızak çekmeleriyle ünlüdür.Ayrıca çok güzel bir görüntüye sahiptirler.Göz renkleri insanların dikkatini hemen çeker.Bu köpek cinsiyle alakalı ufak birkaç bilgi verdik.Şimdi özelliklerine geçebiliriz.

Sibirya Kurdu Özellikleri

Ortalama bir büyüklüğe sahiptir.Ne aşırı büyük bir yapısı vardır ne de küçük bir yapısı bulunur.Tam bir aile köpeği diyebileceğimiz bir yapısı bulunmaktadır.Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi oldukça çalışkan bir yapısı bulunmaktadır.Fakat ne kadar çalışkan yapıları bulunsa da inatçı yapılarını unutmamız gerekir.Aile bireyleriyle çok iyi anlaşabilirler.Ayrıca çocuklarla anlaşma konusunda herhangi bir sorunları bulunmamaktadır.Diğer hayvan cinsleriyle gerekli sosyalleşmeler yapıldığı taktirde herhangi bir sorun çıkartmayacaktır.

Sibirya kurdu oldukça akıllı bir yapısı bulunmaktadır.Fakat ilk defa köpek bakacak kişiler için bakımı uygun değildir.Kurallara uymayan yapıları bulunmaktadır.Bu yüzden köpeğimize bakacak kişinin oldukça sabırlı ve deneyimli olması gerekir.Bu sebepten dolayı ilk defa köpek bakacak kişilere önerilmeyen bir köpek cinsidir.

Sibirya kurdu köpeğinin yavruyken doğru bir şekilde sosyalleşmesi gerekir.Çünkü sosyal olan bir köpek her köpek bakıcısı için daha iyidir.

sibirya kurdu

Sibirya Kurdu Bakımı

Bütün köpek cinslerinin bakımının farklı olduğunu size belirtmemiz gerekir.İlk defa sibirya kurdu bakacaksanız bu bölümü dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.Çünkü bu köpek cinsimizin bakımı diğer köpek cinslerine göre biraz daha farklıdır.Fazla bakıma ihtiyacı olmayan bir köpek arıyorsanız maalesef bu köpek cinsimiz sizin için uygun değildir.Fakat sitemizde bulunan diğer köpek cinsleri kategorimizi inceleyerek sizler için uygun olan köpek cinsini bulabilirsiniz.

Sibirya kurdu köpek cinsi apartman bakımı fazla önerilen bir köpek cinsi değildir.Bunun sebebi olarak fazlasıyla yüksek enerjiye sahip olmalarıdır.Bu enerjilerini evde kolaylıkla atamayacakları için evde bakımı önerilmemektedir.Eğer apartman bakılabilecek bir köpek arıyorsanız apartmanda beslenebilecek köpekler listemizi inceleyebilirsiniz.Eğer ki apartmanda bakmak istiyorsanız günde en az 2 defa köpeğimizi yürüyüşe çıkartmamız gerekmektedir.Eğer ki her gün bu gezdirme işlemini gerçekleştireceğinize inanıyorsanız apartmanda beslemeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Köpeğimizin zayıf veya aşırı şişman olmasını önlemek için günlük alması gereken besin değerlerini vermemiz gerekmektedir.Düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.Köpeğinizin zayıf veya şişman olması iyi bir durum değildir.Bunun için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

 

  • Çok temiz olan bir köpek cinsi olduğu için yılda 1 veya 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır.Kendisini fazla kirletmeyen bir köpek türüdür.
  • Yıkama işlemlerini gerçekleştirirken köpekler için özel olarak üretilen köpek şampuanlarını kullanabilirsiniz.
  • Uzun yapılı tüyleri olduğu için tüylerinin köpekler için üretilen taraklarla taranması gerekmektedir.
  • Köpeğimizin tüylerini haftada 1 veya 2 sefer taramamız gerekmektedir.Tüylerini düzenli olarak taramamız köpeğimizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.
  • Köpeğimizin diğer bir bakım konusu ise tırnaklarının düzenli olarak kesilmesidir.
  • Kulaklarının uygun bir bez yardımıyla düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.Bu işlemi gerçekleştirirken köpeğimizin kulağına zarar verebilecek maddeleri köpeğimizin kulağa sokmamamız gerekmektedir.

sibirya kurdu

Sibirya Kurdu Eğitimi

Eğitime başlamadan önce eğitimi kendimiz vereceksek bu konuda ne kadar yeterli olduğumuzu araştırmamız gerekir.Çünkü sibirya kurtları oldukça zeki olmalarına rağmen inatçı yapılarından dolayı eğitim süreçleri zor geçebilir.İlk köpeğimiz ise eğitim konusunda profesyonel yardım almamız daha doğru bir hareket olacaktır.Ama eğitimi kendimiz vereceksek köpeğimize eğitim boyunca herhangi bir taviz vermemiz gerekir.Eğitmenin de baskın bir yapı isteyen bir köpek cinsidir.Eğitim sürecinde köpeğimize kesinlikle şiddet uygulamamız gerekir.Köpeğinize şiddet uygulamanız köpeğinizle aranızdaki bağa zarar verecektir.Bunu hiçbir köpek sahibi istemez değil mi ?

 

Sibirya kurdu yazımız burada bitmiştir.Eğer bu konuda bizlerle görüşlerinizi paylaşmak istiyorsanız aşağıda bulunan yorum yap özelliğini kullanabilirsiniz.Ayrıca sibirya kurdu sahiplenme yapmak için köpek sahiplendirme sayfamıza gidebilirsiniz.Sizde bizlerle kendi sibirya kurdu yavrusu resimlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap