1. Ana Sayfa
 2. Kedi
 3. Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı oldukça ilgi isteyen ve zorlu bir süreçtir.Sabırla hareket etmemiz gerekir.Bakacağımız kedinin annesi sizinle yaşamıyorsa bu yazı tamamen sizin hazırlandı.Amacımız size doğru ve güvenilir bir şekilde yardımcı olmaktır.Yavru kedi bakımı yazımıza ek olarak evde kedi bakımı yazımıza da göz atabilirsiniz.Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra yavru kedi bakımı yazımıza başlayabiliriz artık.

Yavru kedimizi almadan önce hazırlamamız gereken bir takım malzemeler bulunmaktadır.Bu malzemelerin listesini sizin için hazırlamış bulunmaktayız.

yavru kedi bakımı

Yavru Kedi Bakımı Gerekli Malzemeler

 • Yavru kedimizi içine koyabileceğimiz bir sepet veya kutu
 • Kedimizin üşümemesi için gerekli ısı kaynakları temin etmemiz gerekmektedir.Buna örnek olarak su torbası diyebiliriz.
 • Kedimizin kulağı temizlemek için pamuk veya kulak temizleme araçları
 • Yavru kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak üretilen yavru kedi maması
 • Yavru kedimizin sütünü rahat bir şekilde içebilmesi için biberon

Evet yavru kedi bakımı başlamadan önce hazırda bulundurmamız gereken malzemeler bunlardır.Bakıma başlamadan önce kedimizin yavru olduğunu unutmamız gerekmektedir.Yetişkin bir kedi bakımı ile yavru kedi bakımı arasında farklar bulunmaktadır.

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

 • Kedimiz daha 2 aylık olmadıysa bu zaman aralığında annesiyle ve diğer yavru kedilerle birlikte olması gerekmektedir.Bunun sebebi olarak annesinin ve diğer yavru kedilerin vücut sıcaklığıyla beraber ısınması gerektiğidir.Bu zaman aralığında yürümeyi ve koşmayı da yeni öğrenmeye başlıyorlar.
 • Kedimizi ilk aldığımız gibi bir veterinere getirmemizde fayda vardır.Kedimizin sağlık sorunları olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilir.Ona göre önlemler alabiliriz.
 • Yavru kedimizi annesinden ayrı ise düzenli olarak vücut ısısını kontrol etmemiz gerekmektedir.Yavrunun sürekli olarak sıcak kalmasını sağlamamız gerekmektedir.Bu sıcaklığı ölçmek için gerekli ekipmanlara sahip değilsek kedimizin patisine veya kulağına dokunarak anlayabiliriz.Bu bölgelerin soğuk olduğu hissediyorsak kedimizi ısıtmamız gerekmektedir.Bunun için kedimizi bir battaniyeye ya da havluya sarabiliriz.Elimizde elektronik aletle ölçme imkanımız bulunuyorsa ortalama vücut sıcaklıkları 37 ve 39 derece arasındadır.
 • yavru kedi bakımı
 • Yavru kedimizin diş etlerini kontrol etmemiz gerekmektedir.Sağlı bir kedi yavrusunun diş etlerinin pembe renkte olması gerekir.Ama diş etinin rengi gri renge doğru çalıyorsa kedimizin kan şekerinde sorun olduğu anlamına gelebilir.Bu yüzden profesyonel bir yardım almamız gerekir.Bundan dolayı kedimizi veterinere getirmemiz gerekir.
 • Yavru kedimize sürekli olarak su içme imkanı sunmamız gerekmektedir.Kedimizin suyunu düzenli olarak değiştirmeli ve su içtiğinden emin olmamız gerekmektedir.
 • Diğer önemli olan bir konu ise yavru kedinin gözleridir.Gözlerini düzenli olarak temizlemeli ve kontrol etmemiz gerekir.Bir sorun olduğunu düşünüyorsak veterinere danışmamız gerekir.
 • Son olarak değinmek istediğimiz konu ise yavru kedi annesini arayabilir.Bu durumlarda kedimizle sık sık ilgilenmeli ve onu göğüs bölgemizde yatırmamız gerekebilir.
İlginizi Çekebilir  Kediler Sıkça Kusuyorsa Neler Yapılmalı ?

 

Yavru kedi bakımı ile alakalı yazımız burada son bulmuştur.Yavru kedi bakımı ile alakalı önemli bilgileri size aktardığımızı düşünüyoruz.Eğer ki kafanıza takılan bir bölüm olduysa aşağıda bulunan “yorum yaz” özelliğini kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Yorum Yap