1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Yavru Kedileri 8 Adımda Besleme Yöntemleri

Yavru Kedileri 8 Adımda Besleme Yöntemleri

Yavru Kedileri 8 Adımda Besleme Yöntemleri

Yavru Kedi Besleme Yöntemleri

Yavru kediler, dünya üzerindeki en sevimli hayvanlardan biri kabul edilir. Ancak bu kedilerin beslenmeleri konusunda bilinçsiz davranmak ne yazık ki sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Hatta onların ölümlerine dahi yol açabiliyor. Çoğu zaman sahiplendiğimiz ya da sokakta gördüğümüz kedileri, onların sağlığını düşünmeden besleyebiliyoruz. Hâlbuki birkaç noktaya dikkat ederek bu kedileri sağlıklı bir şekilde beslemek mümkün. Tabi bazı durumlarda veteriner hekimlere danışıyor olmakta işin önemli bir parçası. İşte yavru kedi besleme yöntemleri.

Düzenli Aralıklarda, Az Miktarda

Bir yavru kedi, bir bebeğe göre 15 kat daha hızlı büyür. Dolayısıyla çok fazla besine ihtiyaç duyabilirler. Mideleri küçük olmasına rağmen büyüme aşamasında doymak nedir bilmezler. Dolayısıyla siz ne kadar çok yemek verirseniz, o kadar çok tüketirler. Bunu yapmak yerine düzenli aralıklarda, az miktarlarda beslemek gerekir. Çünkü yavru kedileri bir defada yiyebileceği yemek bellidir. Eğer bir defada bol yiyecek verip, gün içinde beslemezseniz acıkacaktır. Bu da kedinin efor ve kilo kaybetmesine yol açacaktır.

5 – 8 Hafta Arası Önemli

Eğer yavru kedi annesinin yanındaysa ve emiyorsa 4 – 5 hafta arasında herhangi başka bir besine ihtiyaç duymaz. Bu haftalar arasında kediyi gereksiz beslemeye gerek yoktur. Ancak 5 – 8 hafta arasında, emse dahi yeni doğmuş kediler için özel hazırlanan mamalar kullanılabilir. Bunun için sütten kesilmesine gerek yoktur. Çünkü büyüdükçe anne sütünden aldığı değerler ona yetmemeye başlayacaktır. Ayrıca temiz bir kap içerisinde içme suyu da verilmelidir.

Öğün Sayılarına Dikkat

Yavru kediler 4 ile 6 ay arasında, yani 4 ayı doldurduktan sonra günde 3 – 4 öğün kadar beslenmelidir. Bunun için hazır mamalar kullanılmalıdır. 6 aylığını doldurmuş bir kedi için öğün sayısı günde 2 – 4 arası değişebilir. Ta ki 1 yaşına girene kadar bu beslenmenin dışına çıkılmamalıdır. 1 yaşından sonra günde yalnızca 2 öğüne düşülmelidir.

İlginizi Çekebilir  Kediler İçin Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama Kapları Temiz Olmalıdır

Yavru bir kedi doğduğundan bu yana evde bakılıyor ise içgüdüsel olarak hareket edecek ve verilen hemen her besini tüketecektir. Ancak bu kediler için önemli olan mama kaplarıdır. Mama kapları temiz olmazsa tiksinti duyabilirler ve bir daha o kaplara yaklaşmak istemezler.

Ani Mama Değişikliklerinden Kaçının

Eğer mama değişikliği yapacaksanız, bunu aniden yapmanız kedinizi afallatabilir, onları rahatsız edebilir. Bu nedenle alıştıra alıştıra değişiklik yapmak gerekir. Her gün bir miktar daha artırarak mamaya alıştırmak en iyi yöntemdir. Bunu yaparken eski mamasına da bir müddet devam edilmelidir.

İnek Sütü Vermeyin

İnek sütü, yavru kediler için sindirilmesi zor olan ve çok küçük kedilerde ölümlere yol açabilen bir besindir. Bazı insanlar sokakta gördükleri kedileri doyurmak için marketlerden aldıkları inek sütlerini verebiliyorlar. Ancak inek sütü yavru kedi beslenmesinde asla yer almaması gereken bir besin kaynağıdır.

Her Yiyeceği Vermeyin

En sık yapılan hatalardan biri de yemek yerken, masadaki her gıdadan kediye vermektir. Oysa yavru kedilerin bünyesi bazı yiyeceklere karşı alerjen oluşturabilir. Bazılarını hazmetmekte güçlük çekebilir. Dolayısıyla veterinere danışmak suretiyle belli bir beslenme planı oluşturulmalı ve bu plan dâhilinde kalınmalıdır. Örneğin bazı meyveler, baharatlı gıdalar, şekerli tatlılar yavru kediler için ciddi riskler oluşturabilir.

Soğandan Uzak Durun

Bazı kediler salça, soğan, sarımsak gibi kokulu besinlerden hoşlanabilirler. Yavru kediniz bu besinlerden hoşlanıyor diye hemen vermemeli, veteriner hekime danışmalısınız. Özellikle soğandan uzak durmalarını sağlamalısınız. Çünkü soğan kediler için kansızlık tehlikesi oluşturmaktadır.

Yavru kedi besleme yöntemleri yazımız hakkında görüşlerinizi bildirmek için yprum yap özelliğini kullanabilirsiniz.Ayrıca yavru kedi besleme yöntemleri konumuzu sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 

kedi mi köpek mi

İlginizi Çekebilir  En Tehlikeli Kedi Hastalıkları

Yorum Yap